test

  Zapalenie mieszków włosowych

  Zapalenie mieszków włosowych to częsta infekcja bakteryjna dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Czym charakteryzuje się stan zapalny i jak należy go leczyć? Przedstawiamy pięć wskazówek!

  Zapalenie mieszków włosowych

  Jedną z form zakażenia gronkowcem jest zapalenie mieszków włosowych. Bakterie docierają do mieszków włosowych przez gruczoły łojowe, co prowadzi do powierzchownego lub głębokiego zakażenia. Stan zapalny najczęściej występuje na plecach lub ramionach, ale z czasem rozprzestrzenia się na inne sąsiadujące mieszki włosowe.

  Objawy zapalenia mieszków włosowych

  Zapalenia mieszków włosowych charakteryzuje się czerwoną skórą, co może przerodzić się w wysypkę wokół włosa. Ponadto bakterie powodują swędzenie. Jeśli mieszek włosowy znajduje się głęboko w skórze, może rozwinąć się w długotrwały stan zapalny zwany figówką.

  Leczenie zapalenia mieszków włosowych

  Leczenie zapalenia mieszków włosowych wymaga od pacjenta dużej uwagi oraz systematyczności. Dzięki poniższym wskazówkom w prosty sposób będzie można wyleczyć ten stan zapalny.

  • Higiena – należy używać mydła ze środkami o działaniu dezynfekującym oraz regularnie zmieniać bieliznę.
  • Maść z antybiotykiem – po regularnym smarowaniu miejsc zainfekowanych maścią z antybiotykiem, ulga powinna przyjść już po kilku dniach. Warto zażywać również witaminy z grupy B oraz witaminę C. Jeżeli stan zapalny się nie zmniejszy konieczna będzie wizyta u lekarza i stosowanie antybiotyku doustnie.
  • Nie wyciskać zmian ropnych – nie wolno wyciskać czy wyduszać zmian, gdyż może to spowodować spotęgowanie się stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienie. Może dojść do powstania czyraków, które samoistnie się zagoją. W celu przyspieszenia dojrzewania czyraka i jego zniknięcia, możemy na zmienione miejsca kłaść wilgotne i rozgrzewające kompresy.
  • Odpowiednie kosmetyki – prócz stosowania mydła o działaniu dezynfekującym, należy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane kremy czy żele, które nawilżą i złagodzą naszą skórę. Nie powinny zawierać konserwantów.
  • Podrażnienie po depilacji – często do infekcji dochodzi w wyniku depilacji, dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu maszynki do golenia czy depilatora, używając np. wody utlenionej.

  Powiązane wpisy

  Jak naturalnie przyciemnić brwi? 

  Poszukujesz naturalnych metod, by przyciemnić i wzmocnić swoje brwi? Od olejku...

  Komentarze

  Zobacz także

  Jak naturalnie przyciemnić brwi? 

  Poszukujesz naturalnych metod, by przyciemnić i wzmocnić swoje brwi?...

  Zapalenie mieszków włosowych

  Zapalenie mieszków włosowych to częsta infekcja bakteryjna dotykająca zarówno...

  Peeling kawitacyjny w domu i w gabinecie. Dla kogo i jak często wykonywać zabieg?

  Peeling kawitacyjny to jeden z najpopularniejszych metod złuszczania twarzy....